ВІД ФАКУЛЬТЕТУ – ДО ІНСТИТУТУ

Наука-ГлушакСпорт і література

23 травня в інституті фізичного виховання і спорту Вінницького державного педагогічного університету імені М. Коцюбинського відбулася презентація навчального посібника – книги «Перший… Про час і про себе!», в якій висвітлюються 1956–2011 роки «…від факультету до інституту фізичного виховання і спорту…»

87-річний автор

Її автор – Олександр Олексійович Глушак був засновником і першим деканом факультету фізичного виховання Вінницького державного педагогічного інституту ім. М.Островського. 2011 року, у 87-річному віці, відзначивши 60-річний ювілей роботи в університеті, він завершив свою трудову діяльність на посаді доцента кафедри спортивних ігор. І в цей час наполегливо працював над своєю книгою, щоб, як живий свідок, донести до сьогоднішнього і майбутнього поколінь про історію створення факультету фізичного виховання, а нині – інституту фізичного виховання і спорту педагогічного університету – головної «кузні» фізкультурно-спортивних, наукових кадрів для області і країни та про людей, які в той час працювали поруч з ним.

Олександр Глушак – кандидат педагогічних наук, доцент, Відмінник фізичної культури і спорту СРСР, Відмінник народної освіти, Почесний працівник фізичної культури і спорту України та Почесний голова обласної спілки ветеранів війни, праці і спорту. Нагороджений Почесною грамотою Верховної Ради України, Почесною відзнакою Міністерства України в справах сім’ї, молоді та спорту. Він – учасник бойових дій у Великій Вітчизняній війні, нагороджений орденами «Вітчизняної війни», «Знак Пошани», «За мужність», 38 медалями, і нещодавно отримав звання полковника у відставці.

Гордість Вінничини

У навчальному посібнику автор зібрав історичні документи та фотоматеріали за 55 років роботи, передавши їх у фактах і персоналіях. Так, у 1956 році першими на навчання до факультету фізичного виховання були зараховані студенти з області і з Новгород-Сіверського педагогічного училища. І у 1959 році вони – 106 молодих фахівців, першими «вилетіли в світ» з гнізда своєї Альма-матері. Серед них були відомі люди, які вписали яскраві сторінки в історію спорту Вінниччини. Це легкоатлети Володимир Сердечний, Володимир Ємець, Станіслав Мак, Ольга Мишко і Ярослав Кулик – ім’ям якого названо стадіон Вінницького національного технічного університету. Ще – гімнасти Василь Бездухов, Людмила Бражнікова, Світлана Іщенко і Надія Куткова, баскетболіст Юрій Побережець, волейболісти Ігор Ткаченко і Іван Котюх, борець Іван Мостовий, важкоатлет Павло Бурштейн, плавець Анатолій Ковальський. З кожного про цих людей можна написати окрему книгу. І це був тільки перший випуск, а за п’ятдесят п’ять випусків держава отримала щонайменше 10 тисяч фахівців. Серед них безліч майстрів спорту, тренерів і заслужених тренерів, учасників і призерів Олімпійських ігор, вчених спортивної галузі різних ступенів і просто вчителів та викладачів фізичного виховання – справжніх майстрів своєї справи.

У 1951 році в області працювало лише 5 фахівців з вищою фізкультурною освітою: Павло Григорович Дмитренко, Павло Гаврилович і Таїсія Яківна Свергуненко, Олександр Олексійович і Ніні Михайлівна Глушак. А в даний час лише на кафедрі фізичного виховання педагогічного університету, без врахування інституту фізичного виховання і спорту, працюють 15 фахівців із вищою спеціальною освітою, при цьому 8 із них мають вчені ступені кандидатів наук.

Вчитель з великої літери

На презентації, після вступного слова директора інституту Володимира Яковліва, перший подарунок автору зробив вдячний студент Олександр Остаповець, який заспівав його улюблену пісню «Два кольори».

Далі слово попросив випускник факультету фізичного виховання Сергій Татусяк, який, завдячуючи отриманим знанням та прищепленим високим людським якостям, закінчив ще два вузи і в даний час очолює найвищий в області орган влади – обласну раду. У своєму виступі він зазначив, що Олександр Глушак, працюючи 21 рік деканом факультету, вивів сотні молодих юнаків і дівчат Вінниччини не тільки на спортивний, а й на життєвий п’єдестал. Ця людина – Вчитель з великої літери, мудрий педагог і талановитий менеджер. Бути першим – почесно, але завжди нелегко і відповідально. Адже від того, як вибудує систему перший, залежить, як працюватимуть ті, хто прийде потому. Автор в свою працю вклав душу, щоби залишити нащадкам історичне минуле. Тут доречне прислів’я «Хто не пам’ятає свою історію, у того нема майбутнього».

Сприяючи видавництву цієї книги, Сергій Татусяк запропонував, щоби вона дійшла до всіх студентів і запевнив, що винайде можливість випустити додатковий тираж. Також він поділився своїми планами – створити при обласній раді громадську раду з фізичної культури і спорту, залучивши до роботи в ній провідних фахівців галузі. Даруючи Олександру Глушаку великий альбом «Визначні пам’ятки Вінниччини», випущений у 2011 році до 80-річчя утворення Вінницької області, він побажав присутнім колегам та студентам, аби вони гідно продовжували справу таких ветеранів фізкультури і спорту як Олександр Глушак.

Під час презентації зі своїми враженнями від книги і побажаннями автору також виступили Сергій Краєвський – голова комітету по фізичній культурі і спорту Вінницької міської ради, Георгій Самков – голова обласної ради ветеранів спорту, Зінаїда Скибенко – майстер спорту СРСР з художньої гімнастики, в минулому викладач музикальної ритміки факультету, Олександр Олійник – заступник начальника управління з питань фізичної культури і спорту облдержадміністрації, Віктор Костюкевич – завідувач кафедри спорту та спортивних ігор інституту, Валентина Кузьмик – старший викладач кафедри фізичного виховання університету. На закінченні презентації для всіх присутніх від вдячних студентів знову залунала пісня «Країна щастя і добра».

Георгій САМКОВ

Опубліковано у Історія, Ветерани та молодь, Газета "Спорт ветеранів". Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s