ВЕТЕРАНИ РАДЯТЬСЯ І ВЧАТЬСЯ

DSC_0284Здавна визнано, що зустрічі, де люди вільно обмінюються думками і вчаться один в одного, набагато продуктивніші і корисніші від офіційних засідань активів, колегій, правлінь, пленумів, конференцій. Тому такі заходи, як нарада-семінар, що згідно із своїм статутом запроваджує Асоціація ветеранів спорту України, проходять живо і жваво, цікаво і різноманітно, а, головне, по-діловому творчо і по-людські привітно. Як висловився один із учасників останньої зустрічі, що відбулася 16 грудня 2013 року у приміщенні Міжнародного виставкового центру, він, як ніколи доти, відчув бойовий ветеранський дух, дружнє биття сердець, прагнення наповнити їхнє життя різноманітним змістом, щоби не думалось про старечі недуги, виживання при жалюгідно низькій пенсії…

Рух вшир і вглиб

За офіційною назвою, цей захід називався «Розширений Всеукраїнський семінар-нарада з актуальних питань розвитку ветеранського спортивного руху, пропаганди олімпійських ідеалів та здорового способу життя». Проводився він Міністерством молоді та спорту України, Національним олімпійським комітетом України та Асоціацією ветеранів спорту України за участю відповідальних осіб цих та інших організацій, уповноважених з регіонів, провідних фахівців, ветеранів спорту, представників засобів масової інформації. Передбачалося невимушене спілкування у напівофіційній атмосфері, щоби підбити підсумки діяльності у 2013 році, дати змогу обмінятись набутим досвідом роботи, визначити віхи подальшого розвою ветеранського руху.

Перед коротким репортерським звітом зазначимо, що активність людей старшого віку, колишніх спортсменів, це дуже помітно неозброєним оком, останнім часом набула широти і глибини. Найбільш яскраво і завзято це виявляється під час різноманітних змагань, що стало нормою життя чи не в усіх областях та районах нашої України, і, що не менш важливо, здобуттям великої кількості нагород на найпрестижніших міжнародних турнірах. Чи не тому організація, проведення і участь в таких змаганнях ветеранів спорту стало домінантою цього яскравого форуму.

 «Спортсмени не старіють»

… Просторий зал зібрань. Не встигли ці сивочолі люди роздягтись і зареєструватись, обійнятися з тими друзями, які першими потрапили на очі, як зачаровано почали оглядатись навкруг. Столи заставлені кубками, стосами книжок і грамот, подарунками… Подумалось: оце буде свято! У проходах на спеціально виготовлених стендах фотографії-свідоцтва повнокровного ветеранського життя-буття. Віце-президент АВСУ Олександр Коваль коментує експозицію, не встигає відповідати на запитання, які лунають справа і зліва. Потім, із порушенням порядку розташування заздалегідь приліплених фото і документів, додає до них все нові і нові, які йому подають з усіх боків. Скотчу та скріпок не бракує. Кожна область також хоче бути представлена. Мій сусіда, голова Асоціації ветеранів Полтавської області Володимир Рубан, крутить у руках свою невеличку міні-виставку, присвячену легендарному українському бігунові Леоніду Бартеньєву, учаснику Олімпіади у Ґельсінкі. Надихаю його не соромитись і йти до стендів. Бачу, як двічі олімпійський чемпіон, сумчанин Олександр Шапоренко з глядача перетворюється на оформлювача. Удвох знаходять місце для скромної полтавської експозиції, від якої одразу почулись вигуки: «Льоню! Це наш легендарний бігун!»

А всередині рядів ще приємніше і веселіше. Усі прагнуть почоломкаться з Юрієм Михайловичем Нечаєвим, якому якраз виповнюється 90 років. Чутно вигуки: «Я його знаю 60 років!», «Це легендарний танкіст!», «Це наш начальник армійського спортивного клубу!».

На ряд перед ним розташувалася Зінаїда Микитівна Панаріна, одна з легенд української гімнастики, з якою мені пощастило йти від метро «Лівобережна». Ледь встигав за нею на слизькій дорозі. Виявляється, вона своє 90-річчя Панаріна відсвяткувала на місяць раніше, але ж дехто про це не знав. Тому і біля її крісла помітне пожвавлення. Приємно, але все ж відбивається від поцілунків.

Президент Асоціації ветеранів спорту України, голова зборів Віктор Ткаченко, ледь вгамовує пристрасті, посміхається, запрошує сідати. Наче виправдовується перед почесними гостями: «Зараз кожному дам слово, час починати!»

Не встигнув оголосити, що першим пунктом порядку денного є вшановування найстаріших членів, як його перервав шквал оплесків. А потім серед веселого і радісного гомону почав зачитувати життєпис одного, другого… Вітальні адреси, квіти і подарунки, спалахи фотокамер, спини і обличчя охочих доторкнутися до найповажніших осіб цього вечора. За ними не видно ювілярів.

Виголошуються вітання від Міністра молоді та спорту Равіля Сафіулліна, Президента НОК України Сергія Бубки. Заслуговують на увагу слова директора НОК України Юрія Тамма про те, що «старих спортсменів не буває». Старими стають лише камні, які лежать нерухомо. Це неодноразово казав йому батько, який надусе полюбляв фізичну культуру і спорт.

Призи і нагороди – найкращим

Про підсумки участі команд та провідних ветеранів спорту України у VШ Всесвітніх іграх майстрів (02-11.08.2013, м. Турин, Італія) доповідав віце-президент АВСУ Олександр Коваль. Про V літні Всеукраїнські ігри ветеранів спорту імені М.М.Баки говорив заступник головного судді Віктор Желудков.

Оскільки в попередніх випусках газети ми неодноразово про це писали, обмежимося констатацією факту. Зазначимо лише, що найприємніша частина нашого заходу – нагородження переможців і призерів V літніх Всеукраїнських ігор ветеранів спорту пам’яті М.М. Баки, VШ Всесвітніх ігор майстрів та організаторів ветеранського спортивного руху відбувалося в атмосфері особливого піднесення. Кубки, грамоти, книги та інші подарунки зникали із столів дуже швидко. П‘ятеро поважних осіб, в тому числі два чемпіони Олімпійських ігор, що виконували цю приємну місію, буквально губилися: кому скоріше тиснути руку, кого перед ким обіймати. Приємні і радісні миті! Не вірилось, що нагородження на Олімпіадах чи інших поважних змаганнях відбуваються більш урочо.

Що зроблено і що планується?

За одностайним рішенням доповідь президента Асоціації ветеранів спорту України Віктора Ткаченка «Про діяльність АВСУ у 2013 році та завдання на 2014 рік» скоротили у часі. Її у своїй папці мав кожний із учасників. Проте основні положення вирішили ще раз озвучити. І не помилилися, бо очікувалася велика кількість бажаючих виступити в дебатах.

Учасникам зібрання слід було нагадати про статутну та організаційно-практичну діяльність АВСУ, її структуру, діяльність виконкому, як головного статутного органу. І знову мова про організацію і особливості проведення масових змагань, участь у міжнародних турнірах. Особливе завдання ветеранів спорту – пропаганда олімпійського руху. А хто подбає про здоров‘я цих літніх людей? Соціальний захист – головна турбота.

І скільки б сил, знань і вмінь керівництво Асоціації не вкладало в поліпшення її діяльності проблеми, як постійно наголошував Віктор Ткаченко, були і будуть. У виявленні недоліків і вирішенні актуальних питань повинні допомагати самі ветерани. Від їхньої активності залежить усе.

Про «Проект Програми розвитку ветеранського спортивного руху та спорту ветеранів у сфері фізичної культури та спорту України на 2014-2018 роки» доповідав учасникам перший віце-президент АВСУ Віталій Ігнатенко, який багато уваги приділив цьому важливому документу.

А що у нас?

Саме так можна коротко висловитись про проблеми в роботі, які протягом року поставали перед представниками регіонів та у Федераціях з видів спорту. Цікаво, що серед загальної очікуваної теми «здобутки і втрати» здебільшого йшлося саме про здобутки. Спільна турбота – «фінанси» нині, здається, важко, але вирішується. Про це свідчили виступи з місць. В багатьох місцях спонсори охоче допомагають спортивною формою, устаткуванням, обладнанням майданчиків, орендою спортивних залів, витратами на поїздки.

“Про залучення ветеранів фізичної культури і спорту до пропаганди олімпійського і ветеранського спортивного руху, спорту ветеранів та здорового способу життя” говорили Анатолій Щербина, голова Ради ветеранів Київської області, Віталій Романов, начальник управління фізичної культури та спорту МОНмолодьспорту АР Крим, Марія Богданова, інструктор Центру «Спорт для всіх» Запорізької області, Едуард Галузо, президент Асоціації ветеранів фізичної культури і спорту Рівненської області.

Проблеми формування збірних команд, взаємодію з федераціями, пошуки шляхів вирішення фінансових питань порушували активісти ветеранського руху, лідери в своїх видах. Наприклад, голова Асоціації ветеранів баскетболу України Олег Крайнюк наголошував, що вдалі виступи спортсменів України, зокрема, здобуття чемпіонських місць у кількох вікових категоріях, дали небачений поштовх розвитку ветеранського баскетболу. Громадські організації останнім часом створюються там, де не було великого баскетболу, а найвищі титули здобувають навіть ті, які в ньому свого часу не блищали.

Наприклад, Володимир Карпухін. Був розігруючим київського СКА, до збірної України не потрапляв. Проте зараз на нього можуть рівнятися навіть «зірки», які на виступи ветеранів дивляться скоса. Ця людина виняткових організаторських здібностей, якій вдається протягом багатьох років очолювати найшанованіший в Україні Меморіал Миколи Баглея. Сам бере активну участь у стартах. І хто б міг подумати, на двох останніх першостях світу став двічі чемпіоном! Жоден з баскетболістів України у кращі свої роки не здобував таких досягнень!

Усім відома активістка ветеранського руху легкоатлетка Валентина Крепкіна встигає скрізь. Лише дивуєшся її працездатності та здобуткам. Але знаходяться особи, які за це її намагаються критикувати. Її полеміка з опонентами, що точилася з трибуни семінару, викликала цілковите схвалення дій цієї чарівної і енергійної жінки.

На світових турнірах українські спортсмени-ходаки здобували вікопомні нагороди. Заслужений тренер України Олександр Шимко, творець відповідної Асоціації, розповів, як йому з помічниками вдається вирішувати масу, здавалося б, невирішених проблем.

А керівник комісії ветеранів Федерації греко-римського стилю боротьби Сослан Адирхаєв зупинився на особливостях організації і проведення змагань серед спортсменів старшого віку, що вважається справою досить небезпечною.

Не залишив байдужих і виступ директора Українського центру спортивної медицини, заслуженого лікаря України Юрія Дехтярьова, який запевняв присутніх у готовності свого закладу допомагати ветеранам спорту в наданні постійної безкоштовної допомоги, огляді спортсменів перед змаганнями, а в разі чого, то і в госпіталізації.

На завершення гарно проведеного заходу ветерани і поважні гості зібрання сфотографувалися. Обмін думками і враженнями невимушено продовжився під час дружнього фуршету.

Анатолій ВОЛОШИН

Запрошуємо до перегляду фото з семінару.

DSC_0936

DSC_0932 DSC_0926 DSC_0910 DSC_0896 DSC_0886 DSC_0881 DSC_0854 DSC_0832 DSC_0825 DSC_0816 DSC_0806 DSC_0786 DSC_0696 DSC_0688 DSC_0668 DSC_0646 DSC_0603 DSC_0541 DSC_0486 DSC_0484 DSC_0460 DSC_0450 DSC_0449 DSC_0434 DSC_0396 DSC_0372 DSC_0301 DSC_0284 DSC_0280 DSC_0277 DSC_0177 DSC_0106 DSC_0089 DSC_0046 DSC_0036 DSC_0029

Опубліковано у Газета "Спорт ветеранів", Заходи, Спільні засідання, Члени асоціації. Додати до закладок постійне посилання.

1 Response to ВЕТЕРАНИ РАДЯТЬСЯ І ВЧАТЬСЯ

  1. НЕ стареют душой ветераны

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s