Український богатир

Ivan_Fyodorovich_Firtsak-KrotonУ селі Білки (Закарпаття) стоїть пам’ятник – гранітний силач тримає в руках зігнуте із заліза серце (скульптору позував Василь Вірастюк).

Пам’ятник поставили односельці на честь свого земляка Івана Фірцака (1899-1970).

Прославився Іван своєю богатирською силою, яку він успадкував від діда.
Люди кажуть, що дід, теж Іван, палицею вбив в лісі ведмедя і на плечах притягнув його в село.
Будучи підлітком, Іван впрягався в плуг і орав поле, а коли на лузі зашкутильгала корова, приніс її на руках додому. У 20 років пішов Іван шукати кращої долі за кордоном. У Празі працював на фабриці, потім вантажником. У вільний час відвідував атлетичний клуб. На сильного юнака (зріст 190 см, вага 160 кг) звернув увагу тренер – Анжей Нермал.

Завзяті тренування дали результат. У 23 роки Іван стає чемпіоном Чехословаччини з важкої атлетики та рукопашного бою. Молодого атлета запросили в цирк, де він пропрацював під псевдонімом Іван Сила 18 років. Богатир виходив на арену, тримаючи на плечах дев’ять чоловік, а десятого -конферансьє на долоні.

На арені Іван 20-сантиметрові цвяхи забивав долонею в дошку і зубами висмикував їх. Гнув триметровий рельс, надаючи йому форму серця, рвав ланцюги, розгинав підкови.  20 разів ставав переможцем гирьових змагань, зайняв перше місце в Парижі на конкурсі культуристів. В 1928 році був визнаний найсильнішим атлетом планети.

Іван Фірцак-Сила об’їздив всю Європу і обидві Америки. Газетники порівнювали його з легендарним грецьким героєм Кротоном. У Німеччині Іван на спір виніс з магазину легковик ФОРД. Здивований господар подарував йому машину. На прохання королеви Великобританії Іван вийшов на бій з чемпіоном світу з боксу Джоном Джексоном  і в першому ж раунді сильним ударом пробив боксеру груди. Після цього не витримавши ганьби, англієць викинувся з вікна 9-го поверху. Дружки боксера проломили Івану камінням голову ..  Лікарі наклали на голову Івана невелику золоту пластину. Королева подарувала Івану золотий шолом, манжети, пояс чемпіона з діамантами. В 30 роки силач разом з родиною повернувся в рідне село. Після приходу на Закарпаття радянської влади Іван знову впрягався в плуг і таким чином годував сім’ю. В 50 роках ХХ сторіччя чемпіону влада дозволила виступати на сільських святах. У 1970 році “найсильніша людина планети” помер , але так і не отримавши визнання у “совєтів”.

Інформація надана А. Стукіним

Опубліковано у Цікаво. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s